ក្រុមតន្ត្រី Cannes Appassionata និងតន្ត្រីករមកពីសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទវិចិត្រសិល្បៈ នឹងប្រគំតន្ត្រីឥតគិតថ្លៃ
NEWS 8 hours ago នៅថ្ងៃសុក្រ ទី២០ ខែកុម្ភៈ រោងមហោស្រពចតុមុខ នឹងបន្លឺសំឡេងឡើង តាមចង្វាក់នៃជំនួបតន្ត្រីដ៏ពិសេសមួយ។ វិទ្យាស្ថានបារាំងនៅកម្ពុជា នឹងបង្ហាញការប្រគំតន្ត្រីដ៏ពិសេសមួយ ដែលប្រមូលផ្តុំក្រុមតន្រ្តីឧបករណ៍ខ្សែ Cannes Appassionata និងតន្ត្រីករមកពីសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទវិចិត្រសិល្បៈ៖ ជាជំនួបដ៏ពិសេសមួយ ដែលអបអរសាទរការរួមបញ្ចូលគ្នារវាងតន្ត្រីបុរាណបែបអឺរ៉ុប និង តន្ត្រីប្រពៃណីខ្មែរ!
នៅក្នុងកម្មវិធី៖ Vivaldi, Tchaïkovski, Khatchatourian ដោយមិនភ្លេចបទតន្ត្រីអូប៉ែរ៉ែតដ៏អស្ចារ្យរបស់អ្នកនិពន្ធជនជាតិបារាំង Offenbach, Lehár និង Gounod ដែលជាបទភ្លេងចងក្រងចម្រុះដ៏ទាក់ទាញរបស់ Michel Legrand សម្រាប់ឧបករណ៍តន្ត្រីសាក់សូហ្វូន និងសូម្បីតែឧបករណ៍ខ្លុយផ្លុំរបស់ស្កុតឡេន! ក្នុងចំណោមឧបករណ៍ភ្លេងប្រពៃណីដែលប្រើដោយតន្ត្រីករកម្ពុជាមាន ឧបករណ៍ភ្លេងស្រឡៃ គងធំ រនាត និងស្គរធំ នឹងចូលរួមលេងជាមួយតន្ត្រីបុរាណដោយស្ម័គ្រចិត្ត ដើម្បីបង្កើតសំឡេងថ្មីៗ! ជាស្ពានសូរសំឡេង រវាងប្រទេសបារាំង និងកម្ពុជាដែលមិនគួររំលង នៅក្នុងសាលធំនៃរោងមហោស្រពចតុមុខ។
សមាគម និងក្រុមតន្ត្រីបារាំង Cannes Appassionata ក៏អបអរសាទរ ខួបទី ២០ឆ្នាំរបស់ខ្លួនផងដែរ៖ អស់រយៈពេលពីរទសវត្សរ៍មកហើយ ក្រុមតន្ត្រីនេះបាននាំយុវជនដែលមានទេពកោសល្យជាង ១៧០ នាក់ ជុំវិញពិភពលោក (រុស្ស៊ី កាណាដា វៀតណាម...) ធ្វើដំណើរកម្សាន្ត ។ សព្វថ្ងៃនេះ គឺនៅប្រទេសកម្ពុជាដែលសិល្បករទាំងនេះ បានមកស្នាក់នៅ ដើម្បីបង្កើតស្ពានសំឡេងដ៏ពិតប្រាកដមួយជាមួយយុវជនកម្ពុជា។ លើសពីការប្រគំតន្ត្រី ការជួបប្រជុំនេះ គឺជាការផ្សងព្រេងបែបបទពិសោធន៍មនុស្សដែលជាចំណុចសំខាន់។ គ្រូបារាំង នឹងរៀបចំវគ្គបណ្តុះបណ្តាលមាស្ទ័រ (masterclasses) ជាមួយនិស្សិតសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទវិចិត្រសិល្បៈ ចាប់ពីថ្ងៃទី ១៨ ដល់ថ្ងៃទី២០ ខែកុម្ភៈ បង្កើតការផ្ទេរបទពិសោធន៍បច្ចេកទេស និងសិល្បៈយ៉ាងពិតប្រាកដ។
ព្រឹត្តិការណ៍នេះ ត្រូវបានរៀបចំឡើងក្នុងក្របខណ្ឌនៃការរៀបចំកម្មវិធីវប្បធម៌របស់វិទ្យាស្ថានបារាំងកម្ពុជា ដើម្បីរៀបចំជាមុនកិច្ចប្រជុំកំពូលហ្វ្រង់កូហ្វូនីលើកទី២០ ដែលនឹងធ្វើឡើងនៅខែវិច្ឆិកាឆ្នាំ២០២៦ នៅប្រទេសកម្ពុជា។ ជាការអបអរសាទរចំពោះភាពរស់រវើកនៃភាសាបារាំង និងការផ្លាស់ប្ដូរសិល្បៈរវាងប្រទេសទាំងពីរ។